KÓŁKA MISYJNE
W trosce o pomoc dla misjonarzy z naszej Diecezji Rzeszowskiej Biskup Ordynariusz Kazimierz Górny powołał w 1995 roku Diecezjalne Dzieło Misyjne.
W tym samym roku z inicjatywy ks. proboszcza Aleksandra Śmietany powstała grupa misyjna w parafii Nockowa, która swoją pracę opierała o statut Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci (PDMD). W swoich szeregach skupiała młodzież szkolną, a jej opiekunem był ks. Aleksander Śmietana. Ze względu na liczne, ciągle powiększające się grono chętnych do PDMD (45 osób), zostało podzielone na dwie grupy prowadzone przez I. Kubacką i M. Idzik, które w tej formie działa do dnia dzisiejszego, a opiekę duchową nadal sprawuje Ksiądz Proboszcz.
Główne cele działalności Ogniska Misyjnego to:
- modlitwa za swoich rówieśników z krajów misyjnych i misjonarzy,
- ofiarowanie w intencji misji swojego cierpienia, smutków, wyrzeczenia i radości,
- wspomaganie materialne dzieci z krajów misyjnych na miarę swoich możliwości.
Spotkania odbywają się co dwa tygodnie. Praca Ogniska przebiega zgodnie z założeniami planu pracy wytyczonym przez Referat Misyjny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i realizowana była i jest w różny sposób poprzez:
- rozważanie Słowa Bożego,
- przygotowywanie liturgii Mszy św. w każdy I piątek miesiąca i zbieranie ofiar,
- przeprowadzenie loterii fantowej w szkole i przesłanie zebranych funduszy na konto PDMD,
- przygotowywanie drobnych upominków dla osób starszych i samotnych na terenie naszej parafii przed świętami Bożego Narodzenia,
- przygotowanie Kolędników Misyjnych,
- spotkania z misjonarzami z ks. Wiesławem Papugą, ks. Krzysztofem Kudławcem, ks. Marianem Pazdanem oraz z Siostrą Donatą Majka,
- czytanie i analizowanie artykułów „Świata Misyjnego” (informacje o krajach misyjnych, listy misjonarzy, konkursy).
Ognisko prowadzi swoją działalność na terenie szkoły i parafii Nockowa. Uczestniczyło w ogólnopolskich akcjach takich jak:
- Tydzień Misyjny,
- Kongres Misyjny Dzieci na Jasnej Górze,
- Kongres Misyjny Dzieci w Krakowie - Łagiewnikach.
Obserwując zaangażowanie członków Ogniska Misyjnego, ich rezygnację z drobnych przyjemności na rzecz koleżanek i kolegów z dalekich krajów misyjnych, utwierdza w przekonaniu, że zasiane ziarno wrażliwości będzie w nich ciągle rozwijało się, wzrastało i owocowało.
Kongres Misyjny w Rzeszowie (31 V 2008)