BĘDZIENICA

Wieś położona w południowo-wschodniej części gminy Iwierzyce. Miejscowość ta do II wojny światowej funkcjonowała jako przysiółek dwóch sąsiednich wsi: Nockowej i Wiśniowej. Potwierdza to zapis na mapie katastralnej z 1849 r. Na terenie wsi znajdował się folwark, który w okresie międzywojennym uległ parcelacji. Wieś Będzienica osobowość prawną uzyskała dopiero po II wojnie światowej. Utworzenie niezależnej wsi miało miejsce w 1946 r. Będzienica posiada własna szkołę, kościół filialny i budynek OSP. Liczba mieszkańców wynosi około 500 osób.

Warto wspomnieć, że pierwsza z istniejących szkół powszechnych znajdowała się na placu Miąsowiczów, natomiast druga w miejscu obecnej, która została wybudowana w latach 60. XX wieku.

Obiekty zabytkowe zinwentaryzowane przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków na terenie wsi Będzienica:

• pozostałości folwarku:
    • dom z dworkiem, drewniany z około 1860 roku,
    • stajnia murowana - około 1900 roku.

opracował
ks. Marcin Nabożny